• Husky 52 in. W x 21.5 in. D Heavy Duty 15-Drawer Combination Rolling Tool Chest Top Tool Cabinet with LED Light in Matte Black H52CH6TR9HDV3
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
🔄
Returns & Exchanges within 30 days
Any return for unsatisfied item(s) is available within 30 days
⏱️
Money Back Guarantee
A full refund within one week upon receiving your return
🛡️
3-Month Warranty
Covering any possible defect in materials and workmanship
🚚
Free Shipping
Free shipping within the US
  • Detail
    This Husky 52 inch tool chest combo adds some exciting new features to an already popular design. This matte black tool chest combo offers a pull-out wooden work surface in the lower right-hand drawer of the chest. This drawer will lock into place when fully-extended to create a work station to put a laptop. The wood top on the Husky 52 tool chest combo is also hinged so you can lift it up to store your tools and supplies. Another new feature on this combo tool chest is the addition of a 550 Lumens LED light bar integrated into the chest lid�� which will provide additional lighting to your workspace. Constructed of high-grade�� all-welded 18-Gauge steel construction and finished with tough�� heavy-duty textured black powder-coat paint�� this 52 tool chest combo is built to last. Drawers are all full-extension and glide on ball bearing slides that can support up to 120 lbs. These slides also have a soft-close retention system that pulls drawers completely closed and ensures they are secured. The reinforced top lid on this combo tool chest is supported by gas struts�� making it easier to open and close�� while the back of the top till has a large magnetic plate providing storage and quick access to frequently used tools. Also inside the lid are 8 electrical outlets�� 4 USB ports that allow you to securely charge tools and devices while unit is locked. An ergonomic handle and 6 in. x 2 in. casters allow you to easily move the cabinet around your workspace.
    Chest drawer dimensions: 2 small left drawers: 12.8 in. W x 18.7 in. D x 2.0 in. H�� 1 large left drawer: 12.8 in. W x 18.7 in. D x 3.6 in. H�� 2 small right drawers: 32.1 in. W x 18.7 in. D x 2.0 in. H�� 1 large right drawer: 32.1 in. W x 18.7 in. D x 3.4 in. H
    Cabinet drawer dimensions: top drawer: 47.2 in. W x 18.7 in. D x 4.4 in. H�� 3 small left drawers: 12.8 in. W x 18.7 in. D x 4.1 in. H�� 1 large left drawer: 12.8 in. W x 18.7 in. D x 9.7 in. H�� 3 small right drawers: 32.1 in. W x 18.7 in. D x 4.1 in. H�� 1 large right drawer: 32.1 in. W x 18.7 in. D x 9.7 in. H
    Extra-tall top till is made easily accessible by opening lid�� which is supported by gas struts
    Ergonomic tubular side handle makes it easy to move the cabinet around your workspace
    6 in. x 2 in. casters (2 stationary and 2 swivel with foot pedal locks) support up to 2500 lbs.
    Pull-out wooden worksurface on lower right-hand chest drawer
    550 Lumens LED light integrated in chest lid to provide additional lighting
    Bottle opener on cabinet underneath handle for refreshment while you work
    Premium drawer liners with embossed Husky and Husky dog head logos included
    Aluminum edge guard protects unit from accidental bumps
    Minimal assembly required: simply attach casters�� handle and bottle opener
    Click On?"ADD TO CART"?To Get Yours Now!
    OUR GUARANTEE
    ?? 24/7 Customer Service: Our customer support team is online 24/7 to answer all your questions.
    2.png
    Free Exchanges
    ?? Good motivation
    After every order, we give you 10% of the profit to Save the Children.
    3.png
    ?? Buy 100% risk-free ??