• ALEKO KITCLF6X50 Galvanized Steel 6 x 50 ft. Chain Link Fence Complete Kit
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
🔄
Returns & Exchanges within 30 days
Any return for unsatisfied item(s) is available within 30 days
⏱️
Money Back Guarantee
A full refund within one week upon receiving your return
🛡️
3-Month Warranty
Covering any possible defect in materials and workmanship
🚚
Free Shipping
Free shipping within the US
  • Detail
    ?
    • Hot-dipped galvanized steel helps?prevent premature rust and corrosion
    • Mesh opening? provides visibility?and does not block sunlight
    • Economical and low-maintenance?alternative to other fencing solutions
    • Chain link fabric arrives in compact roll-out design for easy storage and installation
    • Fencing has been galvanized before weaving to?eliminate burrs and sharp surfaces
    • Post caps ?help protect internal sides of fence posts from outdoor elements
    • Fencing can be? cut down to the exact size?needed for your space
    • Complete assembly kit included
    Technical Specifications:
    Material:?Hot-Dipped Galvanized Steel
    Posts (Cut into 2 Pieces): 8 length ft. x 2.36 in. diameter (2.43 m x 60 mm)�� 16-gauge
    Top Rails: 6 ft. length ?x 1.5 in. diameter (1.8 m x 38 mm)��17-gauge
    Chain Link Type:? Diamond
    Mesh Size:?2-in. (50 mm)
    Gauge:?12.5 AWG
    Length: 50 ft. (15.24 m)
    Height:?6 ft. (1.83 m)
    Color:? Metal Silver
    ?
    ??Today's Deal:
    ONCE WE REACH 3000 UNIT SALES, WE WILL INCREASING THE PRICE BACK. Seize the discount now!
    ??2,512 sold in last 24 hours??
    ??99.3% of Reviewers Recommends This Product.
    The 5-year warranty ensures high quality
    ?? 24/7 Customer Service: Our customer support team is online 24/7 to answer all your questions.
    2.png
    Free Exchanges
    ?? Good motivation
    After every order, we give you 10% of the profit to Save the Children.
    3.png
    ?? Buy 100% risk-free ??