• 2-Pk Trailer Tire On Rim ST175/80R13 175/80 13 LRD 5-4.5 Silver Spoke Wheel
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
🔄
Returns & Exchanges within 30 days
Any return for unsatisfied item(s) is available within 30 days
⏱️
Money Back Guarantee
A full refund within one week upon receiving your return
🛡️
3-Month Warranty
Covering any possible defect in materials and workmanship
🚚
Free Shipping
Free shipping within the US
  • Detail
    • Pre-Mounted Trailer Tires & Wheels
    • 2-Pack Trailer Tires & Rims Radial 175/80R13 Load D 5-4.5" Silver Spoke 13"
    • Tire Size: 175/80R13
    • Aspect Ratio: 80
    • Section Width: 175
    • Load Range: D
    • Tire Weight Rating: 1610 Lbs.
    • Maximum Pressure: 65 PSI
    • Tire Composition: 8 Ply
    • Tread Depth: 7.8/32"
    • Sidewall Description: BSW
    • Speed Index: M
    • Load Index: 97/93
    • Internal Tire Type: Tubeless
    • Rim Size: 13" X 4.5"
    • Bolt Configuration: 5 Lug 4.5" Center
    • Offset: 0"
    • Center Bore: 3.19"
    • Rim Construction: Steel
    • Rim Style: Spoke
    • Rim Color: Silver
    • Wheel Hub Diameter: 6.50"
    • Lug Value Hole: 0.45"