• 2-Pack Trailer Tire On Rims 20.5 X 8 X 10 205/65-10 20.5X8.0-10 5Lug White Wheel
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
🔄
Returns & Exchanges within 30 days
Any return for unsatisfied item(s) is available within 30 days
⏱️
Money Back Guarantee
A full refund within one week upon receiving your return
🛡️
3-Month Warranty
Covering any possible defect in materials and workmanship
🚚
Free Shipping
Free shipping within the US
  • Detail
    • Pre-Mounted Trailer Tires & Wheels
    • 2-Pack Trailer Tires & Rims Bias Ply 20.5-8.0-10 Load C 5-4.5 White Conventional
    • Tire Size: 20.5-8.0-10
    • Aspect Ratio: 10
    • Section Width: 205
    • Load Range: C
    • Tire Weight Rating: 1100 Lbs.
    • Maximum Pressure: 50 PSI
    • Tire Composition: 6 Ply
    • Tread Depth: 7.8/32"
    • Sidewall Description: BSW
    • Speed Index: M
    • Load Index: 84/M
    • Internal Tire Type: Tubeless
    • Rim Size: 10" X 6"
    • Bolt Configuration: 5 Lug 4.5" Center
    • Offset: 0"
    • Center Bore: 2.83"
    • Rim Construction: Steel
    • Rim Style: Conventional
    • Rim Color: White
    • Lug Value Hole: 0.45"
    • Hub Stud Size/Nut Requirement: 1/2"-20 60 Degree Cone Nut
    • Warranty: Two Years
    • Pack Quantity - 2-Pack
    ?
    • Why buy from eCustomhitch?
    • All orders received by 2:00 p.m. ship the same day�� Monday Through Friday
    • We work weekends to prepare orders for Monday morning shipment
    • All of our products carry a full manufacturer's warranty
    • All BIAS PLY tires carry a Two-Year Warranty
    • All RADIAL tires carry a Five-Year Warranty
    • All Goodyear tires carry a Six-Year Warranty
    • All tire and wheel assemblies carry FREE ROADSIDE ASSISTANCE SERVICE
    • We always have the best prices
    • We have real people answering our phones (US based support) who know our products
    • We are a United States company that employs American workers!
    ??Today's Deal:
    ONCE WE REACH 3000 UNIT SALES, WE WILL INCREASING THE PRICE BACK. Seize the discount now!
    ??2,512 sold in last 24 hours??
    ??99.3% of Reviewers Recommends This Product.
    The 5-year warranty ensures high quality
    ?? 24/7 Customer Service: Our customer support team is online 24/7 to answer all your questions.
    2.png
    Free Exchanges
    ?? Good motivation
    After every order, we give you 10% of the profit to Save the Children.
    3.png
    ?? Buy 100% risk-free ??