• 2-Pack Trailer Tire On Rim ST205/75D15 205/75 D 15 in. LRC 5 Hole White Spoke
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
🔄
Returns & Exchanges within 30 days
Any return for unsatisfied item(s) is available within 30 days
⏱️
Money Back Guarantee
A full refund within one week upon receiving your return
🛡️
3-Month Warranty
Covering any possible defect in materials and workmanship
🚚
Free Shipping
Free shipping within the US
  • Detail
    Have more confidence during your trip with this?Two-Pack of Trailer Tires ST205/75D15 205/75 D 15" LRC 5" Hole White Spoke. They have a weight rating of 1��820 lbs and are made with a six-ply construction. These?trailer tires with rims have a maximum pressure of 50 PSI. The centers are made from steel for a long life and top performance. These?tubeless trailer tires have a nice look.
    2-Pack Trailer Tires on a Rim ST205/75D15 205/75 D 15" LRC 5" Hole White Spoke:
    • Pre-mounted trailer tires and wheels
    • 2-pack trailer tires and rims bias ply 205/75D15 load C 5-4.5" white spoke 15"
    • Tire size: 205/75D15
    • Aspect ratio: 75
    • Trailer tires with rims section width: 205
    • Load range: C
    • Tire weight rating: 1��820 lbs
    • Maximum pressure: 50 PSI
    • Tire composition: 6 ply
    • Tread depth: 7.8/32"
    • Sidewall description: BSW
    • Tubeless trailer tires speed index: M
    • Load index: 101/97
    • Internal tire type: tubeless
    • Rim size: 15" x 5"
    • Bolt configuration: 5 lug 4.5" center
    • Offset: 0"
    • Center bore: 3.19"
    • Rim construction: steel
    • Rim style: spoke
    • Rim color: white
    • Wheel hub diameter: 6.50"
    • Lug value hole: 0.45"